За най-новата си самостоятелна изложба бургаската художничка Мария Алексиева избира заглавието "Приливи и отливи", защото много от картините в нея напомнят на морски пейзажи. Това разказа тя преди откриването на експозицията в галерия "Неси".
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра.
Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в крайдунавския град. Сред тях личат имената на скулптура Павел Метеоров и живописците Тодоро Добруджански, Бедиг Бедросян, Мирчо Якубов, Никола Ковачев, Огнян Мирчев, Йордан Маринов, Георги Куртев.
„Идеята да организираме тази изложба в дните на нашия град е да си спомним за тези художници, които вече не са сред живите и да им отдадем заслужената почит и уважение. Техните творби неизменно носят духа и аромата на Силистра, на реката и добруджанския край, на хората от нашия град и неговата история, поради това те не трябва да бъдат забравени“, каза директорът на Художествената галерия Йордан Колев.
Той припомни, че през 40-те години на миналия век в Силистра
Във всяка моя картина е заложено посланието за надеждата. Това каза художничката Калина Лютова по време на откриването на изложбата „Късен дъжд“ в столичната галерия „Сердика“ тази вечер.
По думите това послание е особено изявено в картината, която е и мото на изложбата „Късен дъжд“. „Всяка една картина е лично мое преживяване“, отбеляза Лютова.
ЗА ДЪЖДА КАТО СИМВОЛ НА НАДЕЖДАТА
Лютова обясни, че късният дъжд предполага очакване за промяна, очакване за нещо, което дълго време е заложено „в идеята на автора“.
По думите й посланието, което картините съдържат, е послание за късен дъжд, който прониква в едно пространство и то става изпълнено с надежда. Художничката посочи, че „надеждата трябва да бъде отправната точка, защото ние живеем в един бездуховен
Изложба с живописни картини на Тони Райчев ще бъде открита в Общинска художествена галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар днес, съобщи директорът на културната институция Борислава Борисова.
Райчев има многобройни участия в художествени изложби в цялата страна, както и участия в национални пленери и самостоятелни изложби.
„Откритата му душевна нагласа към живота на видимото движи таланта му в жанра на пейзажа и натюрморта. В атмосферата на естествен интериор или натюрморт, особено естествено и непринудено включени ябълки или круши заживяват своя живот с онази непретенциозна мъдрост, с която се ваят от четката на Тони Райчев“, пише за художника Борислава Борисова.
„И в пейзажните му творби откриваме няколко интерпретационни насоки на живописните му търсения. Това са композиции в съвременен структурен ритъм на нови постр
Лекция за живота и творчеството на Христо Явашев - Кристо бе акцент в паралелната програма на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair днес.
Темата на експозето бе „Важността на парижките проекти на Кристо – „Желязната завеса“ (1962), „Опакованият Пон Ньоф“ (1975-1985) и „Опакованата Триумфална арка“ (1961-2021). Водещ на събитието бе Лор Мартан Пуле – директор на проекта „Опакованата триумфална арка“.
В лекцията тя разказа и за отношенията си с Жан-Клод и Кристо.
„Първо, те бяха много отворени. Даваха възможност на всеки, който искаше да работи с тях, да се развива. Кристо казваше, че никой не работи за него или Жан-Клод. Казваше: „Това не е полезно, това не е сериозно“. Те искаха да направят проекта за себе си и бяха много, много
Постановката „Мистерия с кон“ на Сатиричния театър „Алеко Константинов“ – София ще бъде представена в залата на Народно читалище (НЧ) „Развитие 1896“ - Враца, на 19 ноември, съобщават от културната институция. Оттам уточняват, че текстовете са на Стефан Цанев, а пиесата не е поставяна до момента в страната.
Режисьор на постановката е Анастасия Събева, сценографията е на Елена Нацариду, музиката - на Калин Вельов. За хореографията на актьорите се е погрижил Александър Манджуков. В ролите публиката на Враца ще види Кирил Ефремов, Георги Спасов, Теодор Елмазов, Светлозар Начев, Елена Атанасова и Александър Григоров.
За Мария Алексиева е трудно сама да определи как образованието по "Иконопис" е втъкано в творчеството .
"Може би за това е необходим страничен поглед, тъй като техниките са напълно различни", допълва тя и обяснява, че възприема всяка една картина, независимо от жанра, като символ на отделния автор.
"В една творба художника винаги закодира някаква своя символика", казва още тя.
Изложбата "Приливи и отливи" обединява общо 23 произведения, върху които Алексиева работи около година.
Ямболската арт-галерия „Стойчев“ ще представи творби на над 40 художници от страната в традиционния „Есенен салон“, който ще бъде открит на 7 ноември. В изложбата ще бъдат показани над 80 творби в жанрово и стилистично многообразие – живопис, графика, скулптура, дърворезба, керамика, икони. Събран е целият колорит на есента, представен през погледа на талантливи български художници, каза галеристът Красимир Стойчев.
Експозицията съчетава разнообразни произведения, обединени от вдъхновението на есенните багри, светлини и настроения. Всяка творба разкрива уникална гледна точка и дълбок емоционален заряд, напомня за преходността на сезоните и магията на есенните дни. Авторите използват палитри, препълнени с топли тонове, за да ни разкажат истории за промяна, спомен и носталгия, както и за красотата на природата около нас, посочват от галерията.
„Киномания“ отново обявява превърналата се вече в традиция награда „Киноман на годината”, създадена в памет на кинокритика Георги Ангелов, който е и неофициалният кръстник на фестивала.
Всеки зрител на кинопанорамата може да кандидатства за наградата, като единственото условие е да гледа колкото се може повече филми от програмата и да пази билетите си от прожекциите. Това важи за всички филми от селекцията, независимо от киното или от града, където има прожекции (София, Варна, Пловдив), уточняват от НДК.
Георги Ангелов е роден през 1947 г. Той кръстникът на „Киномания“, създадена преди 38 години под името „Световна кинопанорама“, а през 1993 г. променя наименованието си на „Киномания“ по негово предложение.
Изв
Искам да накарам хората да се усмихват на истории, запечатани в кадри, точно както една хубава песен.
Това каза композиторът Стефан Диомов на своята фотоизложба на открито „Там, някъде на юг…“ пред Културен център „Морско казино“ в Бургас.
В експозицията, която включва 24 фотографии, Маестрото разказва за своите впечатления от пътуванията си до южните Сейшелски острови, Мавриций, Мадагаскар и остров Реюнион през погледа на обектива. Това е десетата поредна изложба на Диомов.
Гледката е толкова красива, виждам само и единствено красиви усмивки, обърна се с благодарност към публиката маестро Стефан Диомов. Преди премиерата на авторския си филм, Диомов разказа за приключенията до африканските острови. Сред историите е за 160-годишната костенурка, живееща на остров Мадагаскар, която Диомов нарича сър Джеймс.
„Личността на Стефан Диомов буди у нас ог
С изпълнение на цигуларя Светлин Радославов - Свет ще бъде открито второто издание на инициативата „Лято арт“, съобщиха от Сдружението с нестопанска цел „Клуб култура за Шумен“, организатор на инициативата.
Събитието ще се проведе в Ганушевата къща в Шумен при вход свободен.
Водеща на вечерта ще бъде актрисата Марияна Бранкованова. Авторски спектакъл ще се представят поетесата Камелия Кондова и актьорът Любен Чаталов.
„Разбрахме, че световноизвестният цигулар Светлин Радославов е на родова среща в Смядово. Успяхме да се свържем с него. Поканихме го да бъде наш гост и да зарадва публиката със свои изпълнения. Свет се съгласи. Изключително сме му благодарни", казват от „Клуб култура за Шумен“ в съобщение до медиите.
Както съобщихме, инициативата „Лято арт“ ще се проведе от 5 до 9 август в Ганушевата къща.
В програмата са включени пое
Над 350 хористи от 13 формации от България и Румъния участваха във второто издание на Международен хоров фестивал „Земя на славни предци“ в Нови пазар.
Във фестивалната програма те проведоха концерти на четири различни сцени в област Шумен. Хоровете бяха от Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна, Тервел и Гюргево, съобщиха от Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев - 1872".
Първият концерт от програмата се проведе в църквата „Св. Параскева” в Нови пазар, където бяха представени изпълненията на църковна музика.
По-късно, на 5 октомври участниците се запознаха с местните исторически забележителности и положиха цветя пред паметника на Христо Ботев в града. След това се състоя официалното откриване на фестивала и формациите от втора категория – светска музика представиха своите изпълнения в зрителната зала на НЧ „Христо
"Всичко започна от една картина от предходната ми изложба. Някак исках да продължа в посоката, която бях потеглила", обяснява тя и допълва, че в случая я привлича предизвикателството да извлече повече от по-малко на брой цветове. Те гравитират основно между синьото, бялото, черното и охрата, а всеки е свободен да открива дали в тях открива образите на море, небе, остров или облаци.
За тяхното интерпретиране и кои са приливите и отливите, с които да заминем или да се върнем, тя оставя на публиката.
Изложбата може да бъде видяна в галерия "Неси" до средата на ноември.